Η τελευταία από τις δράσεις εθελοντικής προσφοράς για το τρέχον σχολικό έτος πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 11 Μαϊου.  Τριμελής ομάδα μαθητών της Β τάξης –που επιλέχτηκε κατόπιν κλήρωσης- επισκέφτηκε με δύο συνοδούς καθηγητές το Ειδικό Κατάστημα Κράτησης Νέων Αυλώνα. Στους τροφίμους των φυλακών, ηλικίας 16-22 ετών, προσφέρθηκαν είδη ένδυσης και υπόδυσης συλλεγμένα από μαθητές και καθηγητές, αλλά και είδη καθημερινής ατομικής υγιεινής, χoρηγία μεγάλων supermarket. Η ομάδα ξεναγήθηκε στους χώρους του σχολείου από τον Διευθυντή κ. Δαμιανό, ο οποίος και παρουσίασε μια σειρά αξιόλογων προγραμμάτων, που ενισχύουν τη δημιουργικότητα, γεφυρώνουν το γνωστικό χάσμα  και αξιοποιούν άριστα τον καθημερινό χρόνο των νέων ποικίλων εθνοτήτων.

Επίσκεψη-Εθελοντική Προσφορά  στις Φυλακές Νέων Αυλώνα