Την γοητευτική μεγαλούπολη και γενέτειρα σημαντικών προσωπικοτήτων Καλαμάτα επισκέφτηκαν στην εκπαιδευτική τους εκδρομή οι μαθητές και μαθήτριες της Α τάξης την Τετάρτη 26-4-2023. Η επίσκεψη ξεκίνησε με προσεγμένη ξενάγηση στο Στρατιωτικό Μουσείο, όπου ακούραστοι στρατιώτες ξεδίπλωσαν όλη τη σύγχρονη ιστορία της χώρας μας σε έναν άρτια οργανωμένο χώρο, συνεχίστηκε με οδική βόλτα στην παραλία της πόλης και ολοκληρώθηκε με την περιήγηση στον κεντρικό πεζόδρομο, το ιστορικό κέντρο αλλά και τον Ναό των Αγίων Αποστόλων, όπου συντάχθηκε η Διακήρυξη της Μεσσηνιακής Γερουσίας, το πρώτο έγγραφο της επαναστατημένης Ελλάδας που στάλθηκε στις ευρωπαϊκές αυλές. Τέλος, η ποικιλία γεύσεων και ο βελτιωμένος καιρός άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις σε μαθητές και συνοδούς καθηγητές.

Εκδρομή στην Καλαμάτα