Για τις 18-1-2024, ημέρα Πέμπτη, έχουμε προγραμματίσει για τους και τις μαθητές και μαθήτριες της Β’ και Γ’ τάξης του σχολείου μας μία ιδιαίτερης σημασίας και ενδιαφέροντος διδακτική επίσκεψη στο κτήριο της Βουλής των Ελλήνων. Στον χώρο του ιστορικού κτηρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες προβλέπεται να ενημερωθούν για τη λειτουργία του Κοινοβουλίου, να ξεναγηθούν στην έκθεση της αίθουσας “Ελευθέριος Βενιζέλος” και να επισκεφθούν την αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής. Αν μάλιστα η επίσκεψή τους συμπίπτει με τις ώρες λειτουργίας του Κοινοβουλίου, θα μπορέσουν να παρακολουθήσουν για λίγα λεπτά τη συνεδρίαση.

Η επίσκεψη που εντάσσεται στο πλαίσιο των μαθημάτων τόσο της Ιστορίας όσο και της Πολιτικής Παιδείας προβλέπεται να γίνει με διαμοιρασμό σε δύο ομάδες των 50 ατόμων, με την πρώτη να εισέρχεται στο κτήριο στις 10.30π.μ. και την δεύτερη στις 11π.μ. Κάθε ομάδα θα συνοδεύεται από 3 εκπαιδευτικούς. Η ομάδα που κάθε φορά θα βρίσκεται εκτός Βουλής, εφόσον δεν μας υποδειχθεί ειδικός χώρος αναμονής, θα διαμοιραστεί στην ευρύτερη περιοχή της πλατείας Συντάγματος υπό τη γενική εποπτεία των συνοδών εκπαιδευτικών.

Η αναχώρηση από το σχολείο θα γίνει στις 8.50π.μ. και η επιστροφή προβλέπεται στις 1.30μ.μ.

Τα παιδιά που θα επιλέξουν να μη συμμετάσχουν, θα παραμείνουν στο σχολείο.

Οι απουσίες καταχωρίζονται σύμφωνα με τις ώρες του βασικού ωρολογίου προγράμματος.

Επίσκεψη-ξενάγηση μαθητών και μαθητριών στη Βουλή