Τη φετινή σχολική χρονιά (συγκεκριμένα από τον Ιανουάριο μέχρι και τον Ιούνιο) εργάστηκε στο σχολείο μας η ψυχολόγος ΠΕ23 Βάλια Μαστοροδήμου, για πέντε διδακτικές ώρες κάθε Παρασκευή.

Στο πλαίσιο του καθηκοντολογίου της, διεξήγαγε ατομικές συνεδρίες ψυχολογικής υποστήριξης με μαθητές/τριες και με γονείς/κηδεμόνες, καθώς και ομαδικές δράσεις με όλα τα τμήματα του σχολείου, σε συνεργασία με τους/τις εκπαιδευτικούς.

Στα τμήματα, έγιναν αρχικά ασκήσεις γνωριμίας με τα παιδιά και ακολούθησαν θεματικά εργαστήρια:

• Γ΄: βιωματικό & ψυχοεκπαιδευτικό εργαστήριο για την αντιμετώπιση του άγχους και συνολικά των δυσφορικών συναισθημάτων των τελειόφοιτων, στο δρόμο για τις πανελλήνιες
  • Α΄ & Β΄: βιωματικό & ψυχοεκπαιδευτικό εργαστήριο με θέμα «έρωτας – σχέσεις – σεξουαλικότητα – φύλο».

Σταθερή ήταν η συνεργασία και η αλληλοτροφοδότηση με το σύλλογο διδασκόντων/ουσών του σχολείου μας.

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ ΣΤΟ 2ο ΓΕΛ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ